885.885.Teolodzy kontra profesor Baniak i Duży Format
Dodane przez vivere dnia Luty 01 2009 07:46:48
885.Teolodzy kontra profesor Baniak i Duży Format
Maria Bielicka

2009-01-30, ostatnia aktualizacja 2009-01-30 21:13

Wydział teologiczny UAM jest zbulwersowany wypowiedziami swojego pracownika, zamieszczonymi w poniedziałkowym "Dużym Formacie".

- Profesor Józef Baniak wystąpił jako pracownik naszego wydziału, dlatego nie możemy pozostać obojętni na zaprezentowane w wywiadzie tezy - mówi poruszony prodziekan wydziału teologicznego ksiądz prof. Paweł Bortkiewicz. - Uważam, że w tej sytuacji jesteśmy zobowiązani we własnym gronie zainicjować dyskusję na temat jego poglądów i postawy - dodaje.

Przypomnijmy: chodzi o poniedziałkowy wywiad, w którym prof. Józef Baniak - opierając się na wynikach swoich badań - mówi o krytycznym stosunku niektórych księży do celibatu. Jego zdaniem aż 54 proc. księży chciałoby mieć żony, ponad 30 proc. przyznaje się do luźnych związków z kobietami, a 12 proc. z kobietami żyje na co dzień. Co więcej: zdaniem socjologa te intymne związki najczęściej inicjowane są rozmowami w konfesjonale.

W wywiadzie prof. Baniak osobiście optuje też za zamianą obowiązkowego celibatu na dobrowolny i przekonuje, że gdyby ksiądz miał rodzinę, parafianie wcale by na tym nie ucierpieli. Twierdzi też, że Kościół zachęca wiernych do szukania pretekstów, które mogłyby być podstawą do unieważnienia małżeństw.

Ksiądz dziekan Bortkiewicz nie kryje, że te opinie, dalekie od nauki Kościoła, Baniak wygłasza nazbyt pochopnie, choć podpiera się przy tym pośrednio autorytetem wydziału. - Mam też poważne wątpliwości do rzetelność tych badań. Nie wiem, jak były prowadzone i jakie pytania zawierały ankiety. A od pytań wiele zależy - zauważa ksiądz dziekan. - Gdyby np. ktoś mnie zapytał, czy tęsknię za ciepłem rodzinnym, nie mógłbym zaprzeczyć. Ale to nie znaczy, że jestem za zniesieniem celibatu.

Ksiądz profesor uważa, że na niekorzyść wyników badań prof. Baniaka świadczy też to, że są one sprzeczne z jego osobistym doświadczeniem, jak i osób z jego otoczenia. - A to przecież obserwacja uczestnicząca, ważna w socjologii - podkreśla dziekan. - Ja żyję w realnej wspólnocie. I wiem, że sprzeczne z prawdą jest to, że co drugi ksiądz chce mieć dziecko. Kłopot niestety polega na tym, że wyniki badań na ten temat publikuje tylko prof. Baniak, więc trudno z nimi polemizować - dodaje.

Ksiądz profesor podkreśla, że już raz władze wydziału zwracały uwagę prof. Baniakowi, po jego wypowiedziach dla tygodnika "Newsweek" na temat katastrofalnego poziomu intelektualnego kleryków. Prof. Bortkiewicz: - Te spostrzeżenia też nie znajdowały potwierdzenia w naszych doświadczeniach, choć oczywiście przyznać trzeba, że tak jak na wszystkich wydziałach jedni studenci są bardziej błyskotliwi, a inni mniej. Prosiliśmy wtedy prof. Baniaka o złagodzenie stanowiska. Jak widać profesor nadal ostrze swej krytyki najchętniej wymierza w kler.

Zaskoczony reakcją księdza dziekana jest sam prof. Baniak. - Dziwi mnie, że prof. Bortkiewicz odmawia mi prawa do własnych poglądów. Celibat księży nie jest przecież dogmatem wiary, więc można go poddawać ocenom i badaniom naukowym. Zresztą moje badania na ten temat nie są żadną nowością, również dla prof. Bortkiewicza - mówi. I dodaje: - A wątpliwości dotyczące rzetelności moich badań to już sprawa księdza profesora.

O komentarz do rewelacji prof. Baniaka poprosiliśmy też poznańską kurię. - Kuria nie komentuje prac badawczych ani artykułów prasowych - usłyszeliśmy od rzecznika, księdza Macieja Szczepaniaka.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

GAZETA WYBORCZA
-----------------------

SEKRETNE ŻYCIE KSIĘŻY

Zakochują się. Romansują. Uprawiają seks, płodzą dzieci. Jak normalni faceci. Tyle, że w ukryciu. Ponad połowa polskich księży katolickich chciałaby mieć legalne żony i jednocześnie odprawiać msze w kościele. O sekretach księży w świetle najnowszych badań nad celibatem prof. Józefa Baniaka pisze Anita Czupryn

Bóg celibatu nie wymaga

Profesor Józef Baniak z Wydziału Teologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, socjolog religii, na potrzeby swoich badań przeprowadził z księżmi ponad 800 wywiadów o ich sekretnym życiu seksualnym. Wynika z nich, że dla przełożonych Kościoła najważniejsze jest jedno. Aby ksiądz nie zrezygnował z kapłaństwa i nie chciał się żenić. - Mówią: "Jak chcesz, to sobie reguluj te sprawy po cichu. Nie odchodź, my ci pomożemy" - opowiada.

Księży, którzy decydują się na związek małżeński z kobietą, kościelni hierarchowie traktują jak zdrajców. Bo się sprzeniewierzyli. Odważyli się wystąpić przeciwko mitowi świętości instytucji. Podchodzą do tego tak, jak w czasach średniowiecza. Tyle, że wyraźnie zostają w tyle z takim myśleniem.
---------
- Dziś parafianie nie robią skandalu z tego, że ksiądz żyje z kobietą - mówi prof. Baniak. - Jeśli jest w porządku i uczciwy wobec nich, potrafią być wyrozumiali. Wytykają księżom głównie materializm, głupotę i chamstwo.

Tymczasem już 54 proc. księży chciałoby móc zakładać rodziny. 52 proc. przeżywa kryzys związany z tożsamością kapłańską. Jedna trzecia rozważa odejście z kościoła. Głównym powodem jest celibat.

- Celibat to zakaz małżeństwa i nakaz samotności - precyzuje prof. Baniak. - Ale to nie oznacza braku seksu. Ksiądz nie może mieć żony, ale to nie znaczy, że nie ma kobiet. Gdyby jednak się ożenił - byłby wyrzucony z Kościoła.

Zdaniem Baniaka Bóg nie wymaga celibatu. Wymaga jej instytucja Kościoła. Żeby jej struktura była spójna, dobra nie naruszone a księża posłuszni.

GAZETA WYBORCZA